Прихід нового тисячоліття ознаменувався соціальними, економічними, екологічними та політичними змінами. На тлі стрімкого зростання цивілізації становище жінки у суспільстві змінилося, життя змушує її бути більш сильною, незалежною і дуже самостійною. Вчені проводять дослідження про місце жінки в суспільстві, про її соціальний статус. Розроблено безліч програм спрямованих на підтримку та покращення здоров’я жінки, адже одне з її призначень – продовження роду, створення повноцінної здорової родини. Естетична групова гімнастика – найкраще, що вигадало людство для підтримки та покращення здоров’я жінки. Це – жіночий вид спорту, яким може займатися все населення від малечі до жінок зрілого віку. Розроблено програми для спортсменів та для любителів. Це командний вид спорту, і якщо в програмі для спортсменів існує обмеження учасників в одній команді, то для аматорів немає жодних кількісних обмежень. Аматорські команди поділяються на підгрупи за віком у діапазоні 10 років. Жінка, за своєю природою дуже артистична, водночас у ній є дух суперництва. Ці якості чудово розвиваються завдяки змаганням та показовим виступам. У програмі занять широко використовуються вправи на розвиток гнучкості та пластичності, які є головними фізичними якостями для людини, що зберігають молодість та красу тіла. До програми занять входять заняття з хореографії, сучасних танців, загальної гімнастики, акробатики, ритміки, елементи йоги та багато іншого. Завдяки природності, простоті та доступності, високій емоційності, заняття естетичною гімнастикою сприяють різнобічному фізичному розвитку, зміцненню здоров’я, ефективно розвивають та відновлюють рухові функції, підвищують загальну працездатність, покращують настрій.
Історія розвитку естетичної (жіночої) групової гімнастики як масового напряму фізичної культури для жінок почалася на початку ХIX ст., коли в нашій країні набула розвитку система “виразної гімнастики”, створена французьким педагогом Ф.Дельсартом (1811-1871р.р.). Ця система застосовувалася з метою фізичного виховання особистості, підготовки масових гімнастичних виступів, які виконуються під музику. Ця система охоплювала всі сторони майстерності людини – вміння володіти жестом, мімікою, рухами позами та ін. Незаперечний внесок у наукове обґрунтування фізичного виховання дівчат, внесений французьким фізіологом та педагогом Ж. Демени. Він довів доцільність застосування динамічних вправ на розтягування та розслаблення м’язів, вправ з предметами, танцювальних кроків, що сприяли розвитку основних якостей, властивих жінці – гнучкості, спритності, гарній поставі, виробленню вміння рухатися плавно, м’яко та граціозно. Ритмічна гімнастика професора Женевської консерваторії Ж. Далькроза (1865-1914г.г.) сприяла розвитку у почуття ритму і виховання музичності, вчила їх сприймати музику рухом тіла, рук, ніг, голови. Американська танцівниця Айседора Дункан (1878-1927рр.) виховувала у своїх учнях емоційне сприйняття музики та повну безпосередність вираження її рухом. На основі цих методів і сформувався новий напрямок гімнастики для жінок.
На початку XX століття у програмі зі зміцнення здоров’я та фізичного розвитку жіночого населення СРСР цей напрямок розвивався дуже стрімко, і набув широкого розвитку в Україні, Росії, Естонії та Фінляндії. Жіноча гімнастика стала основою базою формування та розвитку нового виду спорту – художньої гімнастики, яка завдяки видовищності стала олімпійським видом спорту. У зв’язку з чим зросла інтенсивність тренувань, збільшилося навантаження, ускладнилися правила змагань, зросли вимоги до фізичних якостей гімнасток, що спричинило травматизм і значне омолодження тих, хто займається в цілому. І як наслідок пішла доступність та масовість занять для всіх категорій жіночого населення, що й послужило об’єктивному виникненню нового доступного та масового жіночого виду спорту – естетичної групової гімнастики.
Сучасний етап розвитку у світі розпочався у середині 90-х років XX ст. З ініціативи фахівців Фінляндії та Естонії створюється міжнародне співробітництво країн, що популяризують естетичну гімнастику. Перші міжнародні змагання з сучасних правил відбулися в Гельсінкі (Фінляндія) в 1996 р. У зв’язку зі зростанням популярності естетичної гімнастики в різних країнах світу, а також зі зростаючим рівнем майстерності гімнасток і команд-учасниць були розроблені нові правила фахівцями з Фінляндії, які були прийняті та затверджені Міжнародним Технічним Комітетом. На даний момент кількість країн, що популяризують естетичну гімнастику, наближається до 50. З 2000 року прийнято рішення про проведення Чемпіонату Світу. Треба сказати, що за правилами змагань у фінал Чемпіонату Світу виходить лише 10 команд та не більше 2 команд від країни.
В Україні естетична групова гімнастика почала розвиватись у 2003 році на базі Українського державного університету фізичного виховання та спорту (Київ). Євгенією Буровою було зібрано першу національну збірну команду України з естетичної гімнастики “Романтика”. Перша презентація естетичної групової гімнастики як виду спорту відбулася в березні 2004 року і тоді ж відбувся перший семінар.
День народження Федерації естетичної групової гімнастики України (ФЕГГУ) 29 квітня 2004 року, коли було підписано всі статутні документи федерації. Беззмінний президент ФЕГГУ Споришев Василь Васильович. Перший Чемпіонат України відбувся у грудні 2004 року у Харкові. З цього моменту щороку проводяться Чемпіонати України, Чемпіонати України серед юніорів, Кубок України (всього 3 етапи), Всеукраїнські змагання серед дівчаток, різноманітні турніри.
Національна збірна команда України брала участь у чотирьох чемпіонатах світу. У 2004 році команда “Романтика” посіла 9 місце у Софії. 2006 року у Тампере (Фінляндія) не увійшла до фінальної десятки. У 2007 році команда Алькор, друга наша збірна команда України, створена на базі Харківської державної академії фізичної культури, створена головним тренером національної збірної команди України Іриною Гутник, у Салоу (Іспанія) посіла 8 місце. У 2009 році “Алькор” у Москві (Росія) посів 7 місце. З 2005 року команда Алькор бере участь у розіграшах Кубка Світу. Наразі проводиться 5 етапів розіграшу Кубка Світу. Переможці визначаються у кожному розіграші серед 10 команд – фіналістам нараховуються бали. Володарем Кубка Світу стає команда, яка набрала найбільшу суму. За підсумками 2007 та 2008 року збірна команда України “Алькор” посідала 4 місце, що говорить про високий рівень команди. На одному з етапів у 2008 році у Софії (Болгарія) команда стала срібним призером. З 2007 року розігрується Кубок Європи (EUSA CUP). Команда “Алькор” у 2007 році посіла 3 місце у Москві (Росія), у 2008 році 4 місце у Тарту (Естонія) та у 2009 році 3 місце у Вроцлаві (Польща).
З 2005 року стали проводитись Чемпіонати Світу серед юніорів. Перший проходив у Плзені (Чехія) наша молодіжна збірна команда, під керівництвом старшого тренера молодіжної збірної команди України Валерії Заєць, посіла 4 місце, у 2006 році у Таллінні (Естонія) – 5 місце, у 2007 році в Есспо (Фінляндія) – 4 місце, у 2009 році у Ростові-на-Дону (Росія) – 3 місце. З 2007 року проводиться Кубок світу серед юніорів (Challenge Cup). Проходить він у три етапи, переможці визначаються за сумою набраних балів. Регулярно молодіжна збірна команда України займала призові місця на різних етапах Кубку Світу. Найкраще досягнення нашої молодіжної збірної у 2009 році – на 1 етапі – 3 місце Ростов-на-Дону (Росія), на 2 етапі – 1 місце Таллінн (Естонія), на 3 етапі – 3 місце (Іспанія) та за підсумками 2009 року. наша молодіжна збірна команда посіла 2 місце та здобула срібні медалі Кубка Світу.
Прекрасно розвивається спортивна спрямованість естетичної групової гімнастики. Успіхи національних збірних команд України дозволяють сподіватися на зростання результатів надалі.