Наша історія

  Прихід нового тисячоліття ознаменувався соціальними, економічними, екологічними та політичними змінами. На тлі стрімкого зростання цивілізації становище жінки у суспільстві змінилося, життя змушує її бути більш сильною, незалежною і дуже самостійною. Вчені проводять дослідження про місце жінки в суспільстві, про її соціальний статус. Розроблено безліч програм спрямованих на підтримку та покращення здоров’я жінки, адже одне з її призначень – продовження роду, створення повноцінної здорової родини. Естетична групова гімнастика – найкраще, що вигадало людство для підтримки та покращення здоров’я жінки. Це – жіночий вид спорту, яким може займатися все населення від малечі до жінок зрілого віку. Розроблено програми для спортсменів та для любителів. Це командний вид спорту, і якщо в програмі для спортсменів існує обмеження учасників в одній команді, то для аматорів немає жодних кількісних обмежень. Аматорські команди поділяються на підгрупи за віком у діапазоні 10 років. Жінка, за своєю природою дуже артистична, водночас у ній є дух суперництва. Ці якості чудово розвиваються завдяки змаганням та показовим виступам. У програмі занять широко використовуються вправи на розвиток гнучкості та пластичності, які є головними фізичними якостями для людини, що зберігають молодість та красу тіла. До програми занять входять заняття з хореографії, сучасних танців, загальної гімнастики, акробатики, ритміки, елементи йоги та багато іншого. Завдяки природності, простоті та доступності, високій емоційності, заняття естетичною гімнастикою сприяють різнобічному фізичному розвитку, зміцненню здоров’я, ефективно розвивають та відновлюють рухові функції, підвищують загальну працездатність, покращують настрій.

  Історія розвитку естетичної (жіночої) групової гімнастики як масового напряму фізичної культури для жінок почалася на початку ХIX ст., коли в нашій країні набула розвитку система “виразної гімнастики”, створена французьким педагогом Ф.Дельсартом (1811-1871р.р.). Ця система застосовувалася з метою фізичного виховання особистості, підготовки масових гімнастичних виступів, які виконуються під музику. Ця система охоплювала всі сторони майстерності людини – вміння володіти жестом, мімікою, рухами позами та ін. Незаперечний внесок у наукове обґрунтування фізичного виховання дівчат, внесений французьким фізіологом та педагогом Ж. Демени. Він довів доцільність застосування динамічних вправ на розтягування та розслаблення м’язів, вправ з предметами, танцювальних кроків, що сприяли розвитку основних якостей, властивих жінці – гнучкості, спритності, гарній поставі, виробленню вміння рухатися плавно, м’яко та граціозно. Ритмічна гімнастика професора Женевської консерваторії Ж. Далькроза (1865-1914г.г.) сприяла розвитку у почуття ритму і виховання музичності, вчила їх сприймати музику рухом тіла, рук, ніг, голови. Американська танцівниця Айседора Дункан (1878-1927рр.) виховувала у своїх учнях емоційне сприйняття музики та повну безпосередність вираження її рухом. На основі цих методів і сформувався новий напрямок гімнастики для жінок.

  На початку XX століття у програмі зі зміцнення здоров’я та фізичного розвитку жіночого населення СРСР цей напрямок розвивався дуже стрімко, і набув широкого розвитку в Україні, Росії, Естонії та Фінляндії. Жіноча гімнастика стала основою базою формування та розвитку нового виду спорту – художньої гімнастики, яка завдяки видовищності стала олімпійським видом спорту. У зв’язку з чим зросла інтенсивність тренувань, збільшилося навантаження, ускладнилися правила змагань, зросли вимоги до фізичних якостей гімнасток, що спричинило травматизм і значне омолодження тих, хто займається в цілому. І як наслідок пішла доступність та масовість занять для всіх категорій жіночого населення, що й послужило об’єктивному виникненню нового доступного та масового жіночого виду спорту – естетичної групової гімнастики.

      Сучасний етап розвитку у світі розпочався у середині 90-х років XX ст. З ініціативи фахівців Фінляндії та Естонії створюється міжнародне співробітництво країн, що популяризують естетичну гімнастику. Перші міжнародні змагання з сучасних правил відбулися в Гельсінкі (Фінляндія) в 1996 р. У зв’язку зі зростанням популярності естетичної гімнастики в різних країнах світу, а також зі зростаючим рівнем майстерності гімнасток і команд-учасниць були розроблені нові правила фахівцями з Фінляндії, які були прийняті та затверджені Міжнародним Технічним Комітетом. На даний момент кількість країн, що популяризують естетичну гімнастику, наближається до 50. З 2000 року прийнято рішення про проведення Чемпіонату Світу. Треба сказати, що за правилами змагань у фінал Чемпіонату Світу виходить лише 10 команд та не більше 2 команд від країни.

    В Украине эстетическая гимнастика начала развиваться в 2003 году на базе Украинского государственного университета физического воспитания и спорта (Киев), Евгенией Буровой была собрана первая национальная сборная команда Украины по эстетической гимнастике “Романтика”. Первое представление эстетической гимнастики, как вида спорта, состоялось в марте 2004 года и тогда же состоялся первый семинар.

    День рождения Федерации эстетической гимнастики Украины (ФЭГУ) 29 апреля 2004 года, когда были подписаны все уставные документы федерации. Бессменный президент ФЭГУ Спорышев Василий Васильевич. Первый Чемпионат Украины состоялся в декабре 2004 года в Харькове. С этого момента каждый год проводятся Чемпионаты Украины, Чемпионаты Украины среди юниоров, Кубок Украины (всего 3 этапа), Всеукраинские соревнования среди девочек, различные турниры.

    Национальная сборная команда Украины приняла участие в четырёх Чемпионатах Мира. В 2004 году команда “Романтика” заняла 9 место в Софии. В 2006 году в Тампере (Финляндия) не вошла в финальную десятку. В 2007 году команда “Алькор”, вторая наша сборная команда Украины, созданная на базе Харьковской государственной академии физической культуры, созданная главным тренером национальной сборной команды Украины Ириной Гутник, в Салоу (Испания) заняла 8 место. В 2009 году “Алькор” в Москве (Россия) занял 7 место. С 2005 года команда “Алькор “ принимает участие в розыгрышах Кубка Мира. На сегодняшний день проводится 5 этапов розыгрыша Кубка Мира. Победители определяются в каждом розыгрыше и 10 командам – финалистам начисляются очки. Обладателем Кубка Мира становится команда, набравшая наибольшую сумму очков. По итогам 2007 и 2008 года, сборная команда Украины “Алькор” занимала 4 место, что говорит о высоком уровне команды. На одном из этапов в 2008 году в Софие (Болгария) команда стала серебряным призёром. С 2007 года разыгрывается Кубок Европы (EUSA CUP). Команда “Алькор” в 2007 году заняла 3 место в Москве (Россия), в 2008 году 4 место в Тарту (Эстония) и в 2009 году 3 место во Вроцлаве (Польша).

     З 2005 року стали проводитись Чемпіонати Світу серед юніорів. Перший проходив у Плзені (Чехія) наша молодіжна збірна команда, під керівництвом старшого тренера молодіжної збірної команди України Валерії Заєць, посіла 4 місце, у 2006 році у Таллінні (Естонія) – 5 місце, у 2007 році в Есспо (Фінляндія) – 4 місце. , у 2009 році у Ростові-на-Дону (Росія) – 3 місце. З 2007 року проводиться Кубок світу серед юніорів (Challenge Cup). Проходить він у три етапи, переможці визначаються за сумою набраних балів. Регулярно молодіжна збірна команда України займала призові місця на різних етапах Кубку Світу. Найкраще досягнення нашої молодіжної збірної у 2009 році – на 1 етапі – 3 місце Ростов-на-Дону (Росія), на 2 етапі – 1 місце Таллінн (Естонія), на 3 етапі – 3 місце (Іспанія) та за підсумками 2009 року. наша молодіжна збірна команда посіла 2 місце та здобула срібні медалі Кубка Світу.

  Прекрасно розвивається спортивна спрямованість естетичної групової гімнастики. Успіхи національних збірних команд України дозволяють сподіватися на зростання результатів надалі.